در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

تصمیم گیری صحیح

تعداد امتیاز: 0

تصمیم گیری صحیح

تصمیم گیری صحیح

چکیده :

اتفاقاتی که رخ میدهند مهم نیستند، بلکه تصمیمات ما هستند که دارای اهمیت هستند.

    " یک صبح طوفانی که باران نیز بشدت می بارید، شخصی که شغلش فروشندگی بود از خواب بیدار شده و با دیدن هوای بارانی با خودش گفت: در این صبح بارانی و با این وضعیت هوا چه کسی انتظار دارد که به محل کار برود، اصلاً کسی در این هوا به خرید می رود ؟ بهتر است امروز را فقط استراحت کنم چون گمان نکنم فروش مناسبی داشته باشم، در همان لحظه و در همان شهر شخص دیگری که او هم فروشنده بود از خواب بیدار شده و پس از اینکه نگاهی به هوای بارانی انداخت، با خودش گفت: عجب هوای فوق العاده ای، مطمئنم امروز فروش خوبی خواهم داشت؛ بخاطر اینکه بسیاری از افراد در این هوای بارانی از منزل خارج نخواهند شد ، بخصوص ، فروشنده ها ، بنابراین چون بسیاری از همکاران به مغازه هایشان نمی آیند ، من فروش بسیار خوبی خواهم داشت!." اتفاق یکسانی برای این دو فروشنده افتاد، ولی آنها تصمیم های متفاوتی گرفته و لذا بر اساس آن اقدام کردند، بنابرین نتایج متفاوتی را نیز برای خودشان به بار خواهند آورد.

تفاوت اصلی و عمده میان افراد موفق با سایرین نیز در مهارت تصمیم گیری صحیح آنهاست.

افراد موفق ؛ اهداف مشخص، شفاف، و مکتوب دارند و بر اساس آن؛ برنامه روزانه ای را برای خود طراحی میکنند، بنابرین تصمیمات کوچکی که در طی روز با آنها مواجه میشوند، بر تصمیم بزرگ زندگی شان اثر چندانی نخواهد گذاشت. این افراد( افراد موفق) تصمیمات کوچکی که هر فرد در روز باید اخذ کند را به روتین و سبک زندگی روزانه شان تبدیل میکنند:

اینکه چه لباسی بپوشند، چه غذاهایی بخورند، چه ساعاتی و چه روزهایی به ورزش بپردازند، چه کتابی و در چه روزهایی به مطالعه بپردازند، چه تماسهایی و با چه افرادی و در چه زمان و تاریخ هایی ، بر قرار کنند و خیلی از موارد دیگر، جز تصمیماتی است که کاملا بصورت دقیق و مشخص از قبل تعیین شده، در واقع این موارد ؛دیگر جزء مواردی نیستند که باید نامشان را تصمیم گذاشت، زیرا از قبل انتخاب شده اند. بنابرین ملاحظه خواهید کرد که این افراد دارای آرامش و تمرکز فکر فراوانی خواهند بود و این اتفاق ، این امکان را برای رسیدن به اهدافشان ، فراهم میکند.

چرا افراد نا موفق نمیتوانند تصمیم گیری صحیح را تجربه کنند؟

-این افراد نمیتوانند تصمیم گیری صحیح را تجربه کنند؛ زیرا هدف شفاف، دقیق، بلند مدت و کوتاه مدتی ، ندارند، بنابرین در هر روز ؛زمان زیادی را صرف این میکنند که برای آن روز چه تصمیمی بگیرند!

- از آنجایی که هدف مشخصی ندارند، تصمیم گرفتن برای آنها نیز دشوار خواهد بود. گاهی اوقات بنظر میرسد که این افراد برای همه مدت زندگی شان فرصت دارند و تصمیم گیری شان را به تعویق می اندازند.

- این افراد بدلیل ویژگی خاص الگوی ذهنی شان، از اتخاذ تصمیم های مهم می ترسند؛ زیرا نمیخواهند که اشتباهی مرتکب شوند، غافل از اینکه ، بدون اشتباه کردن، امکان یادگیری و پیشرفت وجود نخواهد داشت. آنها نمیدانند که برای بدست آوردن هر چیزی باید بهای آن را بپردازند.

- تنها راه یادگیری و پیشرفت کردن، کسب تجربه و یادگیری از این طریق است. اتفاقاتی که انسان در زندگی خلق میکند، این تجربه ها را ایجاد میکند و این تجربه ها ایجاد نمیشوند مگر با تصمیم گیری. افراد نا موفق ؛ مطالعه کتاب و یادگیری روزانه را در دستور کارشان قرار نمیدهند؛ زیرا فکر میکنند، تنها راه کسب تجربه و یادگیری ، اینست که آنها خودشان تجربه کنند؛ غافل از اینکه زندگی انسان بسیار محدود بوده و انسان فرصت آن که همه چیز را خودش تجربه کند را در اختیار ندارد. همه تجربیاتی که دانشمندان، افراد حرفه ای، اساتید بر اساس آزمایش و خطاها و اخذ تصمیمات مختلف در طول دوران تاریخ بدست آورده اند، هم اکنون از طریق کتاب، ویدئوها و فایل های صوتی آموزشی و وبینارها در اختیار افراد قرار دارد. حال انکه افراد نا موفق خودشان را در معرض دسترسی به این اطلاعات قرار نمیدهند. این خود؛ بزرگترین تصمیم اشتباهی است که افراد ناموفق ، میگیرند و بدین ترتیب مسیر زندگی شان را به سمتی پیش میبرند که خودشان میخواهند؛ یعنی عدم موفقیت در زندگی ، بله؛ این تصمیمی است که افراد ناموفق، خودشان مسئول اخذ آن هستند.

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان