در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

قانون آشنا بودن

تعداد امتیاز: 0

قانون آشنا بودن

قانون آشنا بودن

چکیده :

هر آنچه که بیشتر با آن در ارتباط باشید و یا بیشتر در مورد آن بشنوید، بنظر ساده و آشنا مینماید

این قانون بیان کننده این حقیقت است که: هر آنچه را که  بیشتر آن را دیده اید و یا در مورد آن شنیده اید، بیشتر عادی بنظر خواهد رسید و بنظر میرسد که هیجان کمتری نسبت به آن داشته و بدین ترتیب از توجه کردن به آن موضوع غافل می شوید. در واقع " آشنا بودن" دامی است که در آن گرفتار میشوید و این دام،  تبدیل به مانع بزرگی برای موفقیت در زندگی می گردد و شما را از رسیدن به زندگی که آرزوی آن را دارید ، باز میدارد.

این اتفاق می تواند در همه زمینه های زندگی از جمله؛ کار، روابط عاشقانه و خانوادگی، روابط دوستی و همکاری، یادگیری، پیشرفت کاری، توجه به محل زندگی، پیروی از اصول موفقیت و رشد فردی و حرفه ای و بسیاری از مواردی دیگر رخ دهد. بعنوان مثال؛ شاید بارها و بارها موضوع " هدفگذاری موفق " را شنیده اید و گاها آن را مطالعه نمودید. هر بار که در مورد " هدفگذاری موفق" مطلبی را میبینید و یا در باره آن میشنوید، با خودتان می گویید:" من کاملا با این موضوع آشنا هستم، مطالعه دوباره آن چه کمکی میتواند به من بکند، مگر می خواهد در مورد چه چیزی باشد، مگر نه این که هدف را تشریح میکند و اینکه چطور هدفگذاری کنیم، حتما این هم مثل چیزهایی است که قبلا دیدم و...". ولی اگر فردی از شما خواهش کند که در مورد " هدفگذاری موفق" مطالبی را بیان کنید و یا به وی آموزش دهید، متوجه خواهید شد که قادر نخواهید بود ، آنچه را که حتی فکر میکردید به آن اشراف دارید و لزومی به  مطالعه مجدد آن نمی دیدید، را به فرد دیگری بیاموزید. و احتمال آن هم میرود که حتی خودتان هم تا کنون هدفی شفاف و مکتوب نداشته باشید و اصلا از تکنیکهای " تعیین هدف و رسیدن به آن" استفاده نمی کنید.

شاید هزاران بار کمله " موفقیت" را شنیده باشید و گهگاهی مطالبی هم در مورد آن خوانده باشید. به همین دلیل فکر میکنید که کاملا با این مفهوم  آشنا هستید و احتمالا اگر در آینده هم ، به مطالبی در این زمینه( موفقیت) برخورد کنید ، توجهی به آن از خود نشان نخواهید داد؛ زیرا مطمئن هستید نسبت به این مطلب اشراف دارید و نیاز به یادگیری بیشتر را برای خود نمی بینید. حال اگر از شما بخواهند که تعریف دقیق و شفافی از " موفقیت" ارائه کنید، خواهید دید که احتمالا قادر به انجام این کار نیستید و یا اگر از شما بخواهند که موفقیت و تکنیکهای آن را به آنها آموزش دهید، به احتمال قوی، قادر به انجام این کار هم نخواهید بود و حتی احتمال این هم وجود دارد که تا کنون از هیچ یک از تکنیکها، روشها و آموزه هایی که برای رسیدن به موفقیت وجود دارند، استفاده کرده باشید. اگر آنچه گفته شد واقعا در مورد شما صحت داشته باشد؛ این بدین معنی است که گرفتار دام " آشنا بودن" شده اید.

فرض کنید یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کردید و به شما پیشنهاد میشود که از سطح پایه و آغازین، یادگیری زبان را شروع کنید، ولی با خودتان فکر میکنید و می گویید:" من همه این ها را قبلا در دبیرستان یاد گرفته ام و به آنها تسلط دارم". و یا در صورتی که پیشنهاد آغاز از سطح مبتدی و پایه را پذیرفته باشید؛ با دقت و هوشیاری کامل در سر کلاسهای سطح پایه حاضر نمیشوید و تمرینها و تکالیف خواسته شده را با دقت و حوصله انجام نمیدهید، البته در بسیاری از این مواقع این تصمیم( جدی نگرفتن و عدم مطالعه و تمرین مناسب مهارتهای سطح پایه) بصورت نیمه آگاهانه صورت می پذیرید؛ یعنی بدون اینکه واقعا نسبت به این موضوع هوشیار باشید، این کار را انجام میدهید و نسبت به آنچه که باید انجام دهید ، از خود بی توجهی نشان می دهید؛ در صورتی که اگر از شما بخواهند که به انگلیسی صحبت کنید و یا از کملات و اصطلاحات و آموزه های سطح پایه در مکالماتتان استفاده کنید؛ به این نکته پی خواهید برد که واقعا اطلاعاتتان بسیار کمتر از آن است که فکرش را می کردید. اگر آنچه که در مورد یادگیری زبان گفته شده در مورد شما صحت داشته باشد؛ این بدین معنی است که در دام " قانون آشنا بودن" گرفتار شده اید.

بسیاری از افراد موفق؛ اطلاعاتی  که در نظر سایرین ساده و پیش پا اوفتاده می آید را با دقت و جدیت هرچه تمامتر مورد مطالعه و تمرین و تکرار روزانه قرار میدهند و به این موضوع کاملا آگاه هستند که تمرین و تکرار به همراه توجه ، مادر یادگیری است و تنها از این روش است که میتوانند مطمئن باشند که آنچه را که میخواهند و باید یاد بگیریند را یاد می گیرند و بدین ترتیب نیز مطمئن میشوند که میتوانند به  آنچه را که آموخته اند، عمل کنند.

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان