در جریان آخرین مطالب آموزشی از طریق کانال تلگرام قرار بگیرید. برای ورود به کانال تلگرام اینجا  کلیک کنید

خودمحوری و نقش آن در عدم موفقیت فردی و حرفه ای

تعداد امتیاز: 1

خودمحوری  و نقش  آن در عدم موفقیت  فردی و حرفه ای

خودمحوری و نقش آن در عدم موفقیت فردی و حرفه ای

چکیده :

فرد خودمحور، فردی است که قادر به دیدن و درک موقعیتهای مختلف از منظر دیگران نیست.

برای اینکه به معنی و مفهوم خودمحور بودن(egocentricism) بپردازیم. ابتدا باید در مورد خود(Ego) اطلاعاتی داشته باشیم. مطالب بسیاری در مورد خود و یا نفس ، موجود است. ایگو یا خود، از زمانی که متولد میشویم ، با ما پا به عرصه دنیا میگذارد. در واقع یک ابزار دفاعی برای حفظ بقا و ماندگاری و ادامه حیات در دنیای جدید است. بنابرین برخلاف تصور بسیاری از افراد هرگز به مفهوم حضور یک بخش منفی در وجود انسان نیست .

فرد خود محور قادر به دیدن دنیا از نگاه دیگران نیست؛ یعنی قادر به دیدن نیازها و شناسایی خواسته ها و احساسات و طرز فکر افراد دیگر نیست. ژان پیاژه این مسئله را در هنگام مطالعاتش بر روی کودکان مورد بررسی قرار داد؛ در این مطالعات ؛ وی متوجه شد که کودکان مخصوصا در سن زیر هشت سالگی در ارتباطات و  بازی هایی که با یکدیگر انجام میدهند؛ قادر به دیدن دنیا از زاویه فرد دیگر نیستند.

شخص خود محور، خود را مرکز دنیا میداند و قادر به دیدن و درک اتفاقات، حوادث، احساسات  و ... از نقطه نظر و نگاه فرد مقابل نمی باشد. در واقع این یک ضعف شناختی است که در مسیر تکامل شناختی انسان از سنین کودکی تا بزرگسالی بوجود می آید. این افراد در برقراری روابط احساسی، کاری و تجاری با دیگران با مشکلات زیادی مواجه میشوند؛ زیرا قادر نیستند، دنیا را از نگاه فرد مقابل ببینند. 

همه ما کم و بیش دچار خود محوری هستیم. برای اینکه به صحت این موضوع پی ببرید، سعی کنید بازی و یا موضوعی که به آن خیلی مسلط هستید را به فرد دیگری که هیچ اطلاعی در مورد آن ندارد، آموزش دهید. آیا میتوانید موضوع را از دید، فرد مقابل نگاه کنید؟

بعنوان مثال؛ صاحب فروشگاهی ، دکور مغازه اش را آنطوری که خود می پسندد، تزئین میکند؛ بدون اینکه به این نکته توجه کند که یک دکور مناسب از نگاه دیگران و مشتریان چه ویژگی هایی دارد.

یک فرد مسئول فروش؛ از خدمات و کالاهای خود و ویژگیهای آن تنها از دید خودش ؛ با مشتری صحبت میکند؛ بدون اینکه به این فکر کند که مشتری چه توضیحاتی را می پسندند.

یک فرد در روابط عاطفی و عاشقانه با همسر خود تنها قادر به دیدن مسائل زندگی از دید خود می باشد. او قادر نیست که مشکلات ، مسائل و امورات دیگر را از زاویه نگاه شخص مقابل ببیند. کارهایی را انجام میدهد که فکر میکند درست است در صورتی که نتیجه اش چیز دیگری است؛ زیرا ناتوان از تشخیص و درک انتظارات و دیدگاه فرد مقابل است.

فرد ؛ برای کسب موفقیت در کسب و کار فقط بدنبال بدست آوردن پول و شهرت و ... است؛ بدون آنکه بداند که موفقیت وی تنها در گرو توجه به مشتریان است. بنابرین پس از مدت کوتاهی از کسب و کار کنار گذاشته میشود. فرد خودمحور نمیتواند رهبری یک کسب و کار موفق را بر عهده گیرد؛ زیرا قادر نیست از نگاه همکاران و زیر دستانش به محیط کار و روابط موجود ، نگاه کند.

 

 

منبع علمی این مقاله:

Egocentrism and the Cognitive Psychotherapy of Personality Disorders

By Liotti, Giovanni

به این مطلب امتیاز دهید

نظرخود را با ما درمیان بگذارید

برای ارسال نظر باید عضو سایت باشید، اگر قبلا در سایت ثبت نام کرده اید اینجا را کلیک کنید.

captcha Refresh

نظرات سایر دوستان